Neurofeedback
Depresija in anksioznost
Možgani so mišica, ki poganja svet. Izboljšajte njihovo funkcionalnost z neurofeedback tehnologijo
Anksioznost in depresija sta zelo pogosti čustveni motnji, ki se kažeta na različne načine, vselej pa vplivata na človeka v celoti – na njegovo razpoloženje, počutje, mišljenje in vedenje. Vplivata na to, kaj mislite o sebi in svojem življenju, kako čutite in kako doživljate svet okrog sebe, vplivata na vaš spanec, apetit in razna telesna dogajanja. Tukaj ne gre le za neko prehodno razpoloženje in ne za karakterno značilnost. Prav tako ni posledica človekove šibkosti, zato ju ni mogoče premagati le z močno željo in voljo. Gre za rezultat bioloških problemov v možganih oziroma za nepravilno možgansko delovanje.
Motnji obravnavamo skupaj, saj se pojavljata skupaj v kar 75 % primerov.
Obstaja več različnih tipov anksioznosti in depresije, ki imajo vzrok v različnih motnjah možganskega delovanja in ki nam dajejo odgovore na vprašanja, zakaj določena zdravljenja ne ustrezajo vsakemu, ki trpi za to motnjo.
Zdravila niso dolgoročna rešitev. Zdravila ne odpravljajo vzroka in niso sposobna slediti vašim možganskih funkcijam, če potrebujejo več ali manj ključnih nevrotransmitorjev. Obstaja bolj naravna in učinkovitejša pot!
Tipi anksioznosti/depresije in kaj se dogaja v možganih?
Na sliki vidimo zvišano možgansko aktivnost v predelu bazalnih ganglijev.
Na sliki je vidna zvišana možganska aktivnost v limbičnem predelu
Zvišana možganska aktivnost v limbičnem predelu in bazalnih ganglijih.
Na sliki vidimo zvišano možgansko aktivnost v levem in desnem predelu bazalnih ganglijev, v limbičnem predelu in v anteriornem girusu.
Podrobneje o podtipih
Kako je anksioznost običajno zdravljena?
Najpogosteje uporabljena zdravila za anksiozne motnje so posebne vrste antidepresivi – tako imenovani inhibitorji ponovnega privzema serotonina ali s kratico SSRI. Delujejo tako, da stimulirajo produkcijo serotonina – nevrotransmitor ¨dobrega počutja¨. Na kratek rok so učinkovita in pomagajo pacientom, da se ¨dobro počutijo¨, ne opravijo pa vzroka problemov motnje.
Problemi z zdravili za anksioznost?
Zdravila imajo ja lahko pozitiven učinek na počutje na kratki rok, ne odpravijo pa vzroka možganskega neravnovesja. Zdravila lahko celo še bolj porušijo možgansko ravnovesje in napačne možganske vzorce še okrepijo, kar vodi do začaranega kroga ujetosti v bolezni.
Kako pomaga neurofeedback pri anksioznosti?
Neurofeedback je varen, neinvaziven pristop pri depresiji in anksioznosti. Pri depresiji se pogosto srečamo s tako imenovano alfa asimetrijo med levo in desno hemisfero. Neurofeedback terapevt namesti elektrode na možganska področja tako, da viša jakosti možganskih valov v frekvenčnem območju alfe na desni hemisferi in niža na levi. Neurofeedback je učna tehnika, ki spreminja negativne oz napačne možganske vzorce v optimalne.
Depresija, panični napadi in anksioznost niso znaki človekove šibkosti. To so simptomi porušenega možganskega ravnovesja.
Naročite se na brezplačno predstavitev
Skupaj bomo pogledali kako vam neurofeedback lahko pomaga in vam predstavili individualni plan treningov